حضور و غیاب سر کلاس

ماده 30: حضور دانشجو در تمامی برنامه های درسی اعم از نظری، عملی، نظری – عملی و کار آموزی و کارورزی و دیگر فعالیت های آموزشی الزامی است.

ماده31: غیبت غیرموجه دانشجو در بیش از سه شانزدهم ساعات هر یک از دروس از نظری، عملی یا نظری – عملی و کار آموزی و کارورزی تا حدود سه درس در طول نیمسال موجب حذف آن دروس خواهد شد ولی برای بیش از سه درس نمره صفر در آن درس یا دروس منظور می گردد.

ماده 32: غیبت موجه دانشجو در بیش از سه شانزدهم ساعات هر یک از دروس از نظری، عملی یا نظری – عملی و کار آموزی و کارورزی در طول نیمسال موجب حذف آن درس می شود.

طبق قانون آموزشی دانشگاه که در بالا ذکر شد، دانشجویان مجاز به حداکثر 3 جلسه غیبت در طول ترم می­ باشند که این شامل حذف و اضافه هم می ­شود، بنابراین به غیر از جلسه اول و شانزدهم، حداکثر در طول ترم 3 جلسه می ­توانید غیبت کنید. همچنین دانشجویان باید در تمام جلسات حضور داشته باشند و در صورت عدم حضور در جلسه­ ای، باید قبل از جلسه بعد نسبت به یاد گرفتن جلسه قبل اقدام کند.

دانشجویانی که بیش از حد مجاز غیبت داشته باشند یا می خواهند داشته باشند، در صورتی که ثابت کنند که درس را بلد هستند، حذف نمی گردد. برای این کار از هفته اول ترم تا هفته دوازدهم ترم فرصت دارید تا مراجعه کرده و به سوالاتی که از آن درس پرسیده می شود پاسخ دهند. نمره کمکی شامل این دانشجویان نمی شود.

کسانی که دیر به سر کلاس می رسند یا زود از کلاس می روند، در صورت هماهنگی با استاد حضور یک دوم و در صورت عدم هماهنگی غیبت منظور می گردد.

بهم زدن نظم کلاس

در صورتی که در کلاس نظم آن توسط دانشجو یا دانشجویانی بهم بریزد یا موجب پرت شدن حواس دیگران بشود، برای آنان یک امتیاز منفی در نظر گرفته خواهد شد. هر امتیاز منفی معادل یک جلسه غیبت و کسر نمره کمکی می­  باشد. در صورتی که نظم کلاس توسط فرد ناشناسی بهم بریزد و فرد مورد نظر مشخص نشود، نمره کمکی از کل کلاس کسر می گردد.

خوردن سر کلاس

خوردن سر کلاس آزاد است اما باید برای تمام افراد دیگر حاضر کلاس نیز بخرید.

اطلاع رسانی در طول ترم

یک صفحه مربوط به هر درس درست می شود که اطلاعات مربوط به سرفصل ها و کتاب های مربوط به آن درس و کلیه اطلاع رسانی های مربوط به آن درس در آنجا قرار می گیرد. بنابراین صفحه مربوط به درس خود را دائماً چک کنید.

امتحان پایان ترم

دقت کنید وسایل مورد نیاز در امتحان مانند ماشین حساب مهندسی و … همراه داشته باشد.

سوالات امتحان شبیه جزوه بوده، بنابراین اگر دانشجویی حل مسایل و تمرینات جزوه را یاد (نه حفظ) کرده باشد و دقت لازم را داشته باشد و به ماشین حساب مهندسی مسلط باشد به راحتی می تواند نمره بالا کسب کند.

بعد از طرح سوالات هر درس، بارم بندی آن در صفحه مربوط به آن درس در سایت قرار می گیرد.

نوشتن نامه در برگه هیچگونه تاثیری ندارد، مگر درخواست اینکه در صورتی کمتر از 12 شدند به خاطر مشروط نشدن نمره زیر 10 به آنها داده شود.

نوشتن جواب نصف سوالات به طور کامل و به دست آوردن جواب درست خیلی بهتر و نمره آورتر از آن است که همه سوالات را نصفه حل کنید و به هیچ جوابی نرسید. لذا توصیه می شود در امتحان اول سوالاتی را که راحتتر است یا شما بهتر بلد هستید پاسخ کامل دهید و سپس به سوالات دیگر پاسخ دهید.

برگه ها بسیار با دقت و چندین بارتصحیح می شود، لذا شما هم در حل سوالات دقت کنید.

نمره های کمکی برای همه دانشجویانی که سر کلاس بودند و فعالیت کلاسی داشتند به صورت یکسان اعمال خواهد شد و شامل دانشجویانی که در کلاس نبودند یا بیش از حد غیبت داشته اند، نمی شود. درخواست نمره اضافه فقط برای یک نفر مقدور نمی باشد.

در روز و ساعت مشخصی که از طریق صفحه مربوط به درس اعلام می گردد، می توانید برگه های تصحیح شده خود را ببنید.

مراحل اعتراض و تغییر نمره

بعد از ثبت نمره، برای تغییر نمره در دانشگاه آزاد اسلامی مراحل زیر طی می شود:

  • اعتراض دانشجو به نمره
  • استاد باید در جواب به اعتراض یکی از گزینه های زیر را انتخاب کند:

   

  • در صورت تغییر نمره توسط استاد برای تایید به کمیسیون آموزش ارسال می گردد.
  • کمیسیون آموزش بررسی می کند، که ممکن است تایید بشود یا نشود. چه تایید بشود یا نشود، در پرونده استاد، ثبت می گردد که یا واقعاً اشتباه کرده یا مشکوک به … می باشد و در آینده در ارتقاء او تاثیر بسیار زیاد می گذارد (اساتیدی که هیات علمی رسمی دانشگاه آزاد اسلامی نمی باشند، برایشان مهم نیست زیرا این ارتقاء فقط مخصوص اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.)، در صورتی که چند بار این کار تکرار شود استاد به کمیته انضباطی اساتید معرفی می گردد.

به دلایلی در بالا گفته شد نمرات به صورت قطعی ثبت می شود و فقط در مواردی که واقعاً اشتباهی صورت گرفته باشد تغییر انجام می شود.

در روز و ساعت مشخصی که از طریق صفحه مربوط به درس اعلام می گردد، می توانید برگه های تصحیح شده خود را ببنید.

راه های ارتباطی با استاد

  • کلاس درس در طول ترم
  • اتاق اساتید در بین کلاس ها
  • از طریق پیامک تایپ شده در واتس آپ